Lokalizacja
Osiedle Starówka, dziedziniec ratusza, powierzchnia około 170 m2. Między budynkami ratusza przy ul. Rynek 2 – obszar pomiędzy segmentem A i B.
Opis zadania
Zadanie obejmowałoby zagospodarowanie dziedzińca w obrębie ratusza Urzędu Miejskiego w Gorlicach. Powierzchnia podlegająca zagospodarowaniu objęłaby obszar około 170 m2. Planowane jest zazielenienie obszaru dziedzińca poprzez: wykonanie konstrukcji pod donice z roślinami, 2 sztuki (wykonanie roślinnych ścian zamocowanych na konstrukcji poprzez założenie donic z roślinami tzw. ogród wertykalny) lub zakup 5 donic z trejażem, zakup niskich donic na rośliny (planowane umiejscowienie na południowej ścianie segmentu B) wraz z zakupem odpowiednich roślin.
Dziedziniec ratusza zyska nową, atrakcyjną funkcję. Będzie nowym, zazielenionym obszarem w ścisłym centrum miasta, co dodatkowo uatrakcyjni obszar Gorlickiej Starówki. W związku z oddzieleniem ratusza bramą i możliwości jej zamykania, inwestycja dodatkowo chroniona jest przed atakami wandalizmu, co przyczyni się do wydłużonej trwałości projektu zagospodarowania dziedzińca. Projekt spełnia kilka funkcji: zazielenienie tego miejsca stanowiłoby swoistego rodzaju tzw. park kieszonkowy. Byłaby możliwość wykorzystywania tego obszaru do celów edukacyjnych np. zajęcia plenerowe na leżakach (w których posiadaniu jest miasto). Dziedziniec stałby się atrakcyjny turystycznie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, popołudniami kiedy turyści szukają miejsca gdzie mogą spokojnie usiąść w centrum miasta. Powstałaby także dodatkowa, atrakcyjna przestrzeń wystawowa. Byłaby możliwość ustawienia sztalug czy ekspozytorów wokół dziedzińca, ponieważ rośliny nie będą stanowić w tej kwestii przeszkody, a wręcz przeciwnie – będą doskonałym tłem każdej wystawy. Ze względu na dostęp do toalety, zarówno w budynku ratusza, segmencie A oraz w budynku Domu Polsko-Słowackiego, byłaby możliwość ulokowania budki/foodtrucka we wschodniej części dziedzińca co dodatkowo uatrakcyjniłoby to miejsce. Kwestie związane z foodtruckiem nie zostały ujęte w kosztorysie projektu, traktowane jest to jedynie jako dodatkowa opcja wykorzystania nowo-powstałego, uatrakcyjnionego miejsca w centrum miasta, do analizy po powstaniu „Zielonego dziedzińca”.